LHOTKA.cz - oficiální stránky


o Lhotce - Skalní byt

Skalní byt

Skalní byt - foto 1

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku. Do pískovcových skalních bloků jsou vytesané nejen skalní byty, ale také hospodářské prostory (kolny, chlévy a chlívky, sklepy apod.). Skalní obydlí ve Lhotce patří k nejdéle obývaným a k nejzajímavějším. Jde vlastně o celé hospodářství vtěsnané do pískovcového bloku na kraji vsi. Světnici naznačuje obílená vnější stěna se dvěma okny, jedny vstupní dveře vedou do síně a druhé do chléva, za kterým je možné sestoupit do sklípku a nebo vystoupat do sýpky v patře, osvětlené dvojicí okének. Areál dotváří přistavěné objekty bývalé řezárny a dalšího malého hospodářského objektu. Toto skalní obydlí je dokladem neobvyklých konstrukčních metod i častého způsobu, jakým nemajetní lidé řešili své bydlení.

Skalní byt - foto 2

Obydlí je přístupné do konce září. Návštěvníkům bude objekt otevřen vždy v sobotu a v neděli na požádání přímo na místě.

Návštěvu této památky je možné spojit s prohlídkou expozic Regionálního muzea Mělník a ochutnávkou vín České vinohradnické oblasti v muzejních prostorách. Hromadné skupiny mohou svou návštěvu objednat na e-mailové adrese: pokladna@muzeum-melnik.cz , nebo na tel. čísle 315 630 936.

Skalní byt - foto 3

Cikánka

Kdysi tu skalních obydlí bylo více. V jednom z nich bydleli cikáni kotláři. V zimě ve skále vyklepávali měděné kotle, mísy a pokličky. Ty pak v létě rozváželi po celém světě. Po nich ten název "Cikánka". Dnes v Cikánce, jako v celé Lhotce rodinné domky a rekreační chalupy. Skalní obydlí užívána jako sklepy nebo vůbec opuštěná, naposled zde bydlela paní Holubová. Slíbila otci, který to na přelomu 18. a 19. století pracně vytesal, že zde dožije. Musela být ale převezena do domova důchodců v zámku na Řepíně, kde v r. 1983, v požehnaném věku 83 let, zemřela. Byla to poslední obyvatelka skalních obydlí, kterých na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Českolipsku bylo na stovky. Holubův skalní byl vyhlášen za chráněnou památku.


napiště nám